Nowotwory układu oddechowego

Nowotwory układu oddechowego to grupa nowotworów zlokalizowanych w różnych częściach układu oddechowego, która obejmuje nos, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela, płuca i opłucną. Nowotwory te mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Wśród wymienionych najczęstszym jest rak płuca. Wyróżnia się dwa główne typy raka płuc: rak drobnokomórkowy i rak niedrobnokomórkowy. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów.

 

W krajach wysoko rozwiniętych USA, Wielkiej Brytanii, w krajach skandynawskich w minionych dwóch dekadach obserwuje się istotny spadek zapadalności, szczególnie u mężczyzn, u kobiet obserwuje się raczej trendy wzrostowe. Polska należy do krajów o jednym z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka płuca. Corocznie wykrywanych jest ponad 20 000 nowych przypadków, przy podobnej liczbie zgonów. Bardzo istotnym problemem jest również to, iż prawie 85% wykrywanych przypadków to choroba w stanie bardzo zaawansowanym, która nie kwalifikuje pacjenta do leczenia radykalnego, a tym samym zmniejsza szanse chorego na przeżycie.

DIAGNOSTYKA

Rak płuca przez dość długi okres może przebiegać bezobjawowo. U większości chorych początkowe objawy ograniczone są do układu oddechowego. Następnie w okresie zaawansowanego wzrostu guza dochodzi do manifestacji objawów związanych z szerzeniem się nowotworu w kierunku śródpiersia i ściany klatki piersiowej lub objawów zależnych od przerzutów w narządach odległych. Objawy ogólne i tak zwane objawy paranowotworowe na ogół występują również w okresie zaawansowanego procesu. U części chorych mogą one jednakże znacznie wyprzedzać pojawienie się dolegliwości ze strony układu oddechowego.

 

Najczęstszym objawem ze strony układu oddechowego jest kaszel. Występuje on u przeszło 50% chorych na raka płuca. U większości chorych palących papierosy kaszel nie jest objawem nowym, może dojść natomiast do zmiany jego charakteru lub nasilenia. Początkowo najczęściej kaszel jest suchy. Następnie dołącza się wykrztuszanie śluzowej lub śluzowo-ropnej plwociny. U niektórych chorych występują niecharakterystyczne dolegliwości, które można określić jako uczucie ,,dyskomfortu” w klatce piersiowej. Nie są to dolegliwości bólowe w dosłownym znaczeniu; charakteryzują się raczej uczuciem ciężaru lub kłucia

 

Bardzo mocno należy podkreślić, iż wczesne wykrycie i leczenie nowotworów układu oddechowego są kluczowe dla poprawy rokowań. Objawy, takie jak kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, chrypka, krwioplucie, osłabienie ogólne, ubytek masy ciała, brak łaknienia, niewyjaśnione stany gorączkowe powinny skłonić do konsultacji lekarskiej. Diagnostyka obejmuje badania obrazowe (np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny), bronchoskopię, biopsję i inne testy, które pomagają określić charakter nowotworu.

LECZENIE

Leczenie raka płuc jest złożonym procesem, który zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj raka, stadium choroby, wiek pacjenta i ogólny stan zdrowia. Istnieje kilka głównych metod leczenia raka płuc, które mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Najważniejsze rodzaje leczenia raka płuc:

  1. Chirurgia: Chirurgiczne usunięcie guza jest skuteczną metodą leczenia raka płuc w przypadku guzów, które są lokalizowane tylko w jednym miejscu i nie rozprzestrzeniły się na inne obszary ciała.
  2. Radioterapia: Radioterapia polega na stosowaniu promieniowania jonizującego, które niszczy komórki nowotworowe. Może być stosowana jako główne leczenie lub jako uzupełnienie po operacji, aby zniszczyć pozostałe komórki nowotworowe. Radioterapia może być również używana do złagodzenia objawów, takich jak ból.
  3. Chemioterapia: Chemioterapia to leczenie, które polega na podawaniu leków przeciwnowotworowych, które niszczą komórki nowotworowe. Może być stosowana jako terapia systemowa, która dociera do komórek nowotworowych w całym ciele. Chemioterapia może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia.
  4. Immunoterapia: Immunoterapia to stosowanie leków, które wzmacniają zdolność układu immunologicznego do rozpoznawania i zwalczania komórek nowotworowych. Jest stosunkowo nową formą leczenia, która odnosi sukcesy w przypadku niektórych rodzajów raka płuc.
  5. Terapie celowane: Terapie celowane to leki, które są zaprojektowane do zwalczania konkretnych białek lub genów odpowiedzialnych za wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Są stosowane w leczeniu niektórych form raka płuc, takich jak rak niedrobnokomórkowy z mutacją EGFR.
  6. Opieka paliatywna: Opieka paliatywna koncentruje się na łagodzeniu objawów, poprawie jakości życia pacjenta i wsparciu psychicznym zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Jest stosowana w zaawansowanych przypadkach raka płuc lub w przypadku, gdy leczenie przeciwnowotworowe nie jest już skuteczne.

Działalność naukowa

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc od wielu lat pozostaje wiodącym ośrodkiem w dziedzinie diagnostyki chorób nowotworowych narządów klatki piersiowej, a w szczególności raka płuca. W IGiChP w Klinice Chirurgii operowanych jest najwięcej w Polsce chorych z nowotworami klatki piersiowej. Tak duża aktyność kliniczna sprzyja rozwijaniu działalności naukowej z zakresu nowotworów układu oddechowego.

Do pobrania

Najważniejsze informacje na temat profilaktyki, diagnostyki, leczenia raka płuca oraz różnych form wsparcia. Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej. Pulmoinfo – wiedza i wsparcie w raku płuca

Linki

Na terenie Instytutu działa Polska Grupa Raka Płuca, zajmująca się integracją wszystkich specjalności onkologicznych w celu poprawy wyników leczenia nowotworów klatki piersiowej.

„Co zakłóca Twoje płuca” w zakresie Programu profilaktyki nowotworów płuc w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Internetowa strona projektu SOLACE (w j.angielskim) dotyczą prowadzonego programu europejskiego, w ramach którego Instytut będzie przeprowadzał programy przesiewowe wczesnego wykrywania raka płuca

Zachęcamy do wysłuchania bardzo ciekawego wywiadu

Wywiad z Profesorem Tadeuszem Orłowskim, Kierownikiem Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc

Wywiad z Profesor Joanną Chorostowską-Wynimko, Kierownikiem Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej dot. raka płuca